Publika u vreme korone

Nisam hteo da se odmah oglašavam u vezi incidenta u kojem je dr. Denis Bošnjak zadobio višestruke prelome vilice. Čekao sam da prođe prva vatra. Svi smo videli snimak samog incidenta. Ono što nismo videli je ono što je prethodilo samom incidentu. Tek ćemo videti šta će biti nakon incidenta. Neko će možda reći da je dr. Denis Bošnjak sam sebe stavio u rizičnu situaciju jer je uleteo na teren.

Međutim, on je bio deo tima KMF Novi Pazar. Imao je pravo da bude na terenu pored linije. Tvrdim da bi svako učinio isto da je bio na njegovom mestu jer su bili izloženi strahovitim provokacijama. Njegov napadač je došao iz publike. Otkud publika u vreme korone? Da nije imalo publike ne bi imao ko da napadne Denisa Bošnjaka. Drugo, kako je uspeo da mu napravi višestruke prelome vilice? Iako je nabildovan, to je nemoguće bez tvrdog predmeta u šaci, najverovatnije boksera. Ljudi koji sa sobom nose takve predmete unapred imaju nameru da nekog ozbiljno povrede ili čak ubiju.

Pitanje je kako će tužilaštvo okvalifikovati napad na Denisa Bošnjaka. Mogu sa punom odgovornošću da kažem da kad su u pitanju individualni sportovi tu za nas postoji i neki hal, ali u timskim nikakav. Svi znamo šta znači publika na sportskim priredbama i koliki je njen politički značaj. Vučić uništi Partizan zato što su mu neki Grobari vikali da je peder. Iz tih navijačkih grupa su se 90-tih godina prošlog veka regrutovali pripadnici raznih paravojnih formacija. Otkad se Vučić dohvatio dizgina 2012. on nas polako i postupno vraća u 90-te. Sukobi navijačkih grupa su postali zamena za prave oružane sukobe i ratove. I gde smo tu mi sa našim klubovima i navijačima. Na poslednjem mestu!

Mi smo bukvalno žrtveno jagnje koje prinose na oltar velikosrpskog šovinizma. Naši klubovi i navijači im služe kao bokserska vreća da se malo izduvaju. Svi naši klubovi su tokom svakog prvenstva oštećeni sudijskim odlukama do te mere da se i regularnost takmičenja može dovesti u pitanje. Kakvi god bili, mi ni u jednom ligaškom takmičenju ne možemo biti prvi ili drugi. I onda savez (nebitno koji) za zelenim stolom neki naš klub ubace u viši rang takmičenja. Dakle, prvo nas pokradu, pa nam “učine” i onda mi moramo da smo im zahvalni zbog toga i da se živi ne javljamo kad nastave da nas i dalje kradu. Na šovinističke provokacije protivničkih igrača i navijača ni policija, ni pravosuđe, ni sudije, ni delegati a ni sportski savezi ne reaguju. Kad je to u pitanju oni su i slepi, i gluvi i nemi.

Međutim, naše klubove, igrače i navijače za najmanju kažnjavaju. Tad sve dobro i vide i čuju. Šta rade u tim situacijama “naši” klupski ljudi i ljudi koji vuku konce u našem sportu? Oni se u tim situacijama ponašaju više kao njihovi nego kao naši. Dolaze, razgovaraju sa našim navijačima, smiruju ih, kume ih i mole da ne reaguju jer će klub biti kažnjen. U suštini, vi pređite preko svega, nek vam ostane ka od baba kako bi smo mi mogli da i dalje imamo otvorena vrata kod vlastodržaca u Beogradu. To je pogrešan pristup. Pogrešno je to što oni rade, a još pogrešnije je da ih naši navijači slušaju i prihvataju njihovu argumentaciju.

Pravo rešenje je da se sandžački klubovi povuku iz svih klupskih sportova u Srbiji. Da formiramo naše lokalne lige ili da se pripojimo nekoj od liga u susednim državama. Jer ovo ne vodi ničemu. Mi ljudi za bacanje nemamo, a samo je pitanje vremena kada će neko poginuti. Ni živaca nemamo da više trpimo svakodnevno vređanje i zlostavljanje naših igrača i navijača. Da srbijanska žandarmerija drži pod opsadnim stanjem naše gradove. Da isključivo na našim navijačima uživo uvežbava upotrebu sredstava prinude. A kako će “naši” postupiti ja stvarno ne znam. Na njima je. Sudeći po Rasimovim javnim ponudama Vučiću da bude Kokezin nasljednik gledaće se da sve ostane po starom, i da se zataškavaju incidenti.

Imajući u vidu šta se radi u srbijanskom fudbalu i kako je Kokeza prošao meni nisu jasni Rasimovi potezi. Međutim, sigurno je da on ima svoju računicu i razloge zašto radi to što radi. Ne sumnjam da će svoju kandidaturu nastojati da opravda time da hoće da bude u centru zbivanja kako bi rešio probleme koje sam prethodno izneo. Ja iskreno ne vjerujem da ta njegova kandidatura čak i da bude krunisana uspehom može nama da donese boljitak. Ali naravno, vreme će pokazati sve.

Total
0
Shares
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Prethodni članak

Šta su prava građana?

Sledeći članak

Opšta bolnica Novi Pazar nastavlja sa grubim kršenjem zakona